|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
admin Administrator foruma
Pridružen/-a: 03.12. 2012, 09:43 Prispevkov: 1276
|
Objavljeno: 31 Dec 2015 09:28 Naslov sporočila: Kaj vse potrebujem, če hočem imeti bio kokoši in bio jajca? |
|
|
V svoje vrste bomo povabili referenta z ministrstva za kmetijstvo.
Pod uvod pa lahko naslovite svoja vprašanja.
Vabljeni k ogedu.
Kmalu! |
|
Nazaj na vrh |
|
|
admin Administrator foruma
Pridružen/-a: 03.12. 2012, 09:43 Prispevkov: 1276
|
Objavljeno: 04 Feb 2016 12:58 Naslov sporočila: |
|
|
UVOD
Zakaj začeti z ekološkim kmetovanjem?
Vedno hitrejši tempo življenja, kemija in kopica ostalih spremljevalnih okoliščin prispeva k zastrupljanju okolja v katerem živimo. Ker je globalna potrošnja v porastu in kupci nepotešeni, so proizvajalci prisiljeni uporabljati sredstva pri katerih v polni meri izkoriščajo določene lastnosti rastlin in živali z vsem spremljevalnim programom in skupnim ter poenotenim ciljem – pozitivna ekonomija. Seveda nam trgovci in kmetje ponujajo najrazličnejše dobrine s pripisom; domače – kar pa se je v preteklosti izkazalo kot nerelavantno. Vsakdo nekaj doda, a to prikrije. Edina prava rešitev in zdrav način pridelave hrane se vrača nazaj v daljno preteklost, ko praktično ni bilo nobenih dodatkov pri sami vzreji in pridelavi hrane. Proizvajalci so bili dosti bolj omejeni na lastno znanje in naravno podaljševanje obstojnosti določenim živilom, kot na drugi strani pri sami vzreji živali in kmetovanju. Ko si natanko vedel, od kje je prišlo meso ali jajca, pa zelenjava in sadje. Ljudje so mnogo manj jedli meso, ker koline niso izvajali tako množično, kot jih dandanes, pač pa so bile te sezonske. Sezonsko pa je bilo tudi sadje in zelenjava a so jih znali s pravilnim skladiščenjem ohraniti precej časa, da so še ohranile svojo biološko in tehnološko vrednost. Ni bilo nobenih hladilnikov, pa so ljudje znali izkoristiti vremenske pogoje in naravo ter s tem podaljšati rok uporabe. Danes smo s tega vidika popolnoma pogoreli, saj nam ni potrebno več izkoriščati mraza, ker imamo skrinjo in hladilnike, pa zakaj bi sadje spravljali v kleteh – izpostavimo jih kontrolirani atmosferi, dodamo nekaj konzervansov, Sadje in zelenjava bosta neuničljiva… Pa si tega zares želimo? Hočemo to jesti? Ali je prišel čas, da se končno upremo zrežirani potrošnji in tudi sami prispevamo svoj mozaik k bolj zdravi prehrani ? Na koncu koncev gre za naše zdravje…
Določila zakona P R A V I L N I K A
o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12 in 90/12 – ZdZPVHVVR), (Uradni list RS, št. 43/07), (Uradni list RS, št. 93/05):
V ekološkem kmetijstvu se lahko uporabljajo oziroma so lahko prisotni samo proizvodi in snovi v skladu z Uredbo 834/2007/ES in Uredbo 889/2008/ES.
4. člen
(pravila ekološkega kmetovanja za izjemne primere)
(1) Izvajalec, ki želi pridobiti dovoljenje za izjemo od pravil ekološkega kmetovanja v skladu z Uredbo 834/2007/ES, Uredbo 889/2008/ES, Uredbo 1235/2008/ES in s tem pravilnikom vloži na ministrstvo vlogo, ki vsebuje:
– podatke o izvajalcu: osebno ime ali firmo, naslov ali sedež, neponovljivo številko kmetijskega gospodarstva (v nadaljnjem besedilu: KMG-MID),
– podatke o vrsti izjeme, za katero želi pridobiti dovoljenje,
– podatke o količini, številu, vrsti rastlin ali živali oziroma površini, za katero želi izjemo,
– obrazložitev, zakaj želi pridobiti dovoljenje za posamezno izjemo.
(2) Vlogi iz prejšnjega odstavka je treba priložiti mnenje glede izjeme za skrajšanje rogov, za sočasno ekološko in neekološko gojenje živali iz ribogojstva in če gre za katastrofalne razmere v skladu s 47. členom Uredbe 889/2008/ES, ki ga izda organizacija za kontrolo in certificiranje, pri kateri je izvajalec vključen v kontrolo oziroma pristojni veterinar v primeru skrajšanja rogov.
(3) Izvajalec, ki želi pridobiti dovoljenje za skrajšanje obdobja preusmeritve v skladu s 36. členom Uredbe 889/2008/ES, mora k vlogi iz prvega odstavka tega člena priložiti mnenje organizacije za kontrolo in certificiranje glede skrajšanja obdobja preusmeritve na zadevnem zemljišču, ki mora vsebovati najmanj:
– dokazila izvajalca iz katerih je razvidno, da so bili najmanj zadnja tri leta izpolnjeni pogoji v skladu z 2. točko 36. člena Uredbe 889/2008/ES ali
– fotografske posnetke terena, ki potrjujejo predhodno rabo zadevnega zemljišča v primerih zaraščenosti ali večletne opuščenosti trajnih nasadov (npr. opuščeni sadovnjaki, vinogradi, ipd.).
(4) O vlogi iz prvega odstavka tega člena odloči ministrstvo z odločbo in o odločitvi obvesti organizacijo za kontrolo in certificiranje pri kateri je izvajalec vključen v kontrolo. Pri svoji odločitvi upošteva, da morajo v skladu z Uredbo 837/2007/ES biti izjeme od zahtev za ekološko pridelavo strogo omejene na primere, pri katerih je uporaba takih izjem upravičena.
(5) Podatke o vrsti izjem od pravil ekološkega kmetovanja mora voditi organizacija za kontrolo in certificiranje v evidenci pridelovalcev in predelovalcev ekoloških in integriranih kmetijskih pridelkov ali živil iz 147. člena Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12 in 90/12 – ZdZPVHVVR; v nadaljnjem besedilu: ZKme-1).
B. oddelek: Pravila za rejo perutnine
7. člen
(počasi rastoče pasme, primerne za ekološko rejo perutnine)
(1) Na podlagi petega odstavka 12. člena Uredbe 889/2008/ES se na seznam počasi rastočih pasem uvrstijo naslednje slovenske tradicionalne pasme kokoši težkega tipa:
– slovenska zgodaj operjena kokoš,
– slovenska pozno operjena kokoš in
– slovenska pitovna kokoš.
(2) Poleg pasem iz prejšnjega odstavka, se na seznam iz prejšnjega odstavka uvrsti še križanec s trgovskim imenom prelux-bro.
8. člen
(prazen prostor za izpust po vsakem turnusu reje)
(1) Za izvajanje petega odstavka 23. člena Uredbe 889/2008/ES je treba po zaključku vsakega turnusa reje perutnine pustiti prazne prostore za izpust, da se vegetacija oziroma rastlinje lahko obraste, in sicer, če se turnus zaključi v:
– aprilu in maju: tri tedne,
– juniju in juliju: štiri tedne,
– avgustu, septembru in oktobru: pet tednov.
(2) Izvajalci reje perutnine morajo voditi evidenco o obdobjih, ko je prostor za izpust prazen.
(3) Na predlog izvajalca lahko organizacija za kontrolo in certificiranje dovoli skrajšanje obdobij iz prvega odstavka tega člena, če se zaradi lokalnih in izjemno ugodnih vremenskih razmer (npr. več padavin od dolgoletnega povprečja, optimalnejša temperatura za rast vegetacije itd.) vegetacija hitreje obrašča.
42. člen
(registracija objektov na gospodarstvu za rejo kokoši nesnic)
(3) Ko območni urad VURS ugotovi, da objekt oziroma objekti na gospodarstvu izpolnjujejo pogoje iz tega pravilnika, z odločbo določi registrsko številko za vsak objekt na gospodarstvu in jo vpiše v register rej kokoši nesnic, iz katerega morajo biti poleg registrske številke razvidni tudi podatki iz vloge za registracijo. Register rej kokoši nesnic vzpostavi in vodi VURS.
(4) Registrska številka iz prejšnjega odstavka je sestavljena iz številk, ki pomenijo vrsto reje, čemur sledijo šifra države (Sl), dvomestna TRACES številka območnega urada VURS (od 01 do 13), dvomestna zaporedna številka za gospodarstvo, ki ji sledi dvomestna zaporedna številka objekta.
(5) Številka za vrsto reje iz prejšnjega odstavka se podeli po naslednjem šifrantu:
a) številka 1 za prosto rejo, če sistemi rej izpolnjujejo zahteve iz 38. ali 41. člena tega pravilnika,
b) številka 2 za hlevsko rejo, če sistemi rej izpolnjujejo zahteve iz prvega, drugega, tretjega in petega odstavka 38. člena ali prvega in tretjega odstavka 41. člena tega pravilnika,
c) številka 3 za baterijsko rejo skladno z 39. ali 40. členom tega pravilnika,
d) številka 0 za ekološko rejo, ki se podeli po predhodnem soglasju pristojnega organa za nadzor nad izpolnjevanjem pogojev ekološke reje skladno z zahtevami Uredbe Sveta (EGS) št. 2092/91 z dne 24. junija 1991 o ekološki pridelavi kmetijskih proizvodov in označevanju tovrstno pridelanih kmetijskih proizvodov in živil (UL L št. 198 z dne 22. 7. 1991, str. 1), zadnjič spremenjene z Uredbo Komisije (ES) št. 404/2008 z dne 6. maja 2008 o spremembi Priloge II k Uredbi Sveta (EGS) št. 2092/91 glede odobritve uporabe spinosada, kalijevega bikarbonata in bakrovega oktanoata ter razširitve uporabe etilena (UL L št. 120 z dne 7. 5. 2008, stran osem), (v nadaljnjem besedilu: Uredba 2092/91/EGS).
(6) Nosilec dejavnosti mora o morebitnih spremembah podatkov iz drugega odstavka tega člena nemudoma obvestiti območni urad VURS, ki mora spremembe vnesti v register.
(4) Kjer imajo kokoši nesnice urejen izpust:
a) mora biti več prehodnih odprtin za neposreden izstop na prosto, visokih vsaj 35 cm in širokih vsaj 40 cm ter razmeščenih po celotni dolžini objekta; v vsakem primeru mora na skupino 1000 kokoši nesnic skupna odprtina znašati 2 m;
b) morajo imeti odprti izpusti površino, primerno gostoti naseljenosti in naravi terena, biti morajo ograjeni in omogočati umik pred slabim vremenom in roparicami ter imeti primerne napajalnike, če je to potrebno.
(5) Gostota naseljenosti ne sme preseči devet kokoši nesnic na m2 uporabne površine za nesnice.
39. člen
(promet z ekološkimi kmetijskimi pridelki oziroma živili)
(1) Ekološki kmetijski pridelek oziroma živilo mora v prometu spremljati certifikat, ki zagotavlja sledljivost ter dokazuje, da ekološki kmetijski pridelek oziroma živilo izpolnjuje določbe Uredbe 834/2007/ES, Uredbe 889/2008/ES, Uredbe 1235/2008/ES in tega pravilnika.
(2) Certifikat ali kopija certifikata mora biti na vpogled pri prodajalcu. V poslovalnicah oziroma poslovnih enotah, ki so vključene v sistem velikih trgovskih verig, mora prodajalec na zahtevo kupca priskrbeti certifikat ali kopijo certifikata najpozneje v času 48 ur od podane zahteve.Pri označevanju kmetijskih pridelkov oz. živil je obvezna tudi uporaba evropskega logotipa.Kmetijski pridelki oz. živila so lahko označeni še dodatno z nacionalnim zaščitnim znakom v skladu s predpisom o zaščitnem znaku za označevanje kmetijskih pridelkov oz. živill. Poleg te uradne označbe, zaščitnega znaka in evropskega logotipa so lahko kmetijski pridelki in živila označeni tudi z dodatnimi blagovnimi znamkami, kot na primer: Biodar, Demeter itd.
40. člen
(izdaja certifikata)
(1) Certifikat za kmetijski pridelek oziroma živilo oziroma za obrat javne prehrane izda organizacija za kontrolo in certificiranje, ki je imenovana v skladu z 92. členom ZKme-1, če po opravljeni kontroli ugotovi, da izvajalec ali obrat javne prehrane izpolnjuje zahteve Uredbe 834/2007/ES, Uredbe 889/2008/ES, Uredbe 1235/2008/ES in tega pravilnika in je kmetijski pridelek oziroma živilo pridelano oziroma predelano v skladu z Uredbo 834/2007/ES, Uredbo 889/2008/ES, Uredbo 1235/2008/ES in s tem pravilnikom.
(2) Iz certifikata za obrat javne prehrane mora biti razvidno najmanj osebno ime ali firma, naslov ali sedež obrata javne prehrane, šifra organizacije za kontrolo in certificiranje, datum pregleda ter obdobje veljavnosti certifikata. Na certifikatu mora biti navedeno tudi ali gre za pripravo ekoloških živil oziroma pripravo živil z ekološkimi sestavinami.
(3) Medsebojna razmerja v zvezi s postopkom certificiranja uredita izvajalec in obrat javne prehrane ter organizacija za kontrolo in certificiranje s pogodbo.
Osnovne prepovedi v ekološkem kmetovanju so :
- uporaba kemično sintetičnih sredstev za varstvo rastlin;
- uporaba razkuženega semena;
- uporaba lahko topnih mineralnih gnojil,
- uporaba sintetičnih dodatkov v krmilih,
- uporaba surovin živalskega izvora v krmilih in gnojilih,
- uporaba gensko spremenjenih organizmov,
- preventivno zdravljenje živali s kemoterapevtiki.
Izrazi:
OZNAKA GSO (gensko spremenjeni organizmi)
Vsa živila, ki so bila pridelana ali predelana v skladu z vsaj enim standardom, so avtomatično živila, ki NE vsebujejo gensko spremenjenih organizmov (GSO).
KEMOTERAPEVTIKI: So snovi, ki zavirajo razmnoževanje in rast mikroorganizmov. Izdelujejo jih s sintezo ali preoblikovanjem naravnih antibiotikov.
35. člen
(nadzor)
(1) Organizacija za kontrolo in certificiranje najmanj enkrat letno opravi nadzor obrata Nadzor obrata poteka v skladu z Uredbo 834/2007/ES, Uredbo 889/2008/ES, Uredbo 1235/2008/ES in s tem pravilnikom.
(3) Če organizacija za kontrolo in certificiranje sumi, da določeno živilo ni v skladu z zahtevami Uredbe 834/2007/ES, Uredbe 889/2008/ES, Uredbe 1235/2008/ES in tem pravilnikom, lahko odvzame vzorec za preizkus živil. Vzorec se lahko odvzame in analizira tudi za odkrivanje morebitnega onesnaženja ekološkega živila z nedovoljenimi proizvodi. O opravljenem nadzoru se sestavi zapisnik.
(4) Če organizacija za kontrolo in certificiranje ugotovi, da živilo ni v skladu z Uredbo 834/2007/ES, Uredbo 889/2008/ES, Uredbo 1235/2008/ES in s tem pravilnikom, mora obrat javne prehrane pri tem izdelku odstraniti vse sklice na postopek ekološke pridelave.
Pripravil in zbral Matej Vreček,
z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS in
Službo Vlade RS za zakonodajo, dne 04.02.2016 |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|